Konferencja artystyczno-naukowa „Piano connections”, 24-25.10.2020, UMFC

W dniach 24-25.10.2020 odbyła się konferencja artystyczo-naukowa on-line organizowana przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina. Konferencja stanowiła płaszczyznę spotkania wykonawców utworów kameralnych na składy mieszane, tj, fortepian i smyczki i/lub instrumenty dęte i/lub śpiew, reprezentujących różne muzyczne środowiska akademickie. Tematyka konferencji poświęcona była formacjom większym od duetu, charakteryzującym się zestawieniem przynajmniej trzech różnych barw dźwiękowych, np. fortepianowej, smyczkowej/strunowej i dętej, a także śpiewu. Celem artystycznym konferencji było wykonawstwo literatury na nietypowe składy wykonawcze, wg. ww. koncepcji i popularyzacja utworów kameralnych na składy różne; zaś celem naukowym omówienie zagadnień związanych z treścią, ideą artystyczną i wykonawstwem utworów, w których użyte jest rzadziej stosowane instrumentarium, a także zagadnień dotyczących kameralistyki fortepianowej i filozofii muzyki. Podczas konferencji miałam przyjemność wygłoszenia wykładu naukowego pt”Mariaż muzyki francuskiej i amerykańskiej w kwintecie „Winter Pages” (1981r.) Neda Rorema. Wykład dostępny jest online na platformie youtube: https://www.youtube.com/watch?v=TjYmAAb5A6M


Muzyka na Politechnice, Sassari, Włochy, 30.08.2020

30 sierpnia 2020 miałam przyjemność zaprezentować włoskiej publiczności przepiękny koncert promujący muzykę polską. Towarzyszyli mi skrzypek Rafał Zambrzycki oraz pianista Jakub Tchorzewski. Program koncertu skupiał się wokół sylwetki Romana Palestra oraz kompozytorów z nim związanych: Ryszarda Sielickiego, Luigi Dellapicola i in. Do ostatniej chwili koncert stał pod znakiem zapytania, nie było pewne, czy uda się dotrzeć za granicę, czy nie będzie kolejnych obostrzeń w Polsce i we Włoszech. Szczęśliwie, udało nam się przylecieć do Sassari, a organizatorzy zadbali o to, by było bezpiecznie. Koncert odbył się na wolnym powietrzu, publiczność i pogoda dopisała. Wydarzenie zostało współfinansowane przez MKIDN (program „Niepodległa”) oraz stowarzyszenie „Inter Artes”.


Pierwszy koncert w „nowej rzeczywistości”.

Miło mi zawiadomić, że po długiej przerwie, 29.07.2020 wróciłam znów do grania koncertów na żywo. Wspaniale jest mieć kontakt z publicznością, występować, czuć energię i wsparcie płynącą od słuchaczy! Bardzo mi tego brakowało i cieszę się ogromnie, że udało mi się wystąpić w Łańcucie, podczas Kursów Muzycznym im. Zenona Brzewskiego, w miejscu bardzo dla mnie ważnym. Zagrałam recital z cyklu „Mistrz i Uczeń” a moim muzycznym partnerem był pianista Grzegorz Skrobiński. Wykonaliśmy utwory L. van Beethovena, J. Brahmsa oraz F. Kreislera. Niniejszym sezon koncertowy uznaję ponownie za otwarty:-)


Międzynarodowe Kursy Muzyczne w Łańcucie 2020

Bardzo się cieszę, że pomimo pandemii i trudnych warunków organizacyjnych, kursy w Łańcucie, gdzie będę uczestniczyć jako pedagog już piąty raz, odbędą się na żywo! Praca zdalna niewątpliwie ma swoje zalety i stanowi ratunek w sytuacji, gdy nie można pracować w sposób stacjonarny, ale moim zdaniem, nie jest w stanie zastąpić prawdziwego, żywego kontaktu z uczniem. Dlatego już nie mogę się doczekać kursów w Łańcucie i pracy z młodymi skrzypkami. Na żywo! Serdecznie zapraszam wszystkich chętnych do wzięcia udziału w tym wspaniałym muzycznym wydarzeniu. Będą lekcje, koncerty i inne ciekawe aktywności. Do zobaczenia!


Najpiękniejsza polska miniatura skrzypcowa , UMFC, 04.03.2020r.

Serdecznie zapraszam na koncert z cyklu „Środa na UMFC”, który wykonam wspólnie z pianistką Ewą Skardowską 04.03.2020r. W programie znajdą się zarówno znane jak i rzadko wykonywane miniatury skrzypcowe kompozytorów polskich XIX i XX w. Z każdą z nich łączy mnie szczególna więź. Program jest przystępny i przyjemny do słuchania nawet dla mniej wyrobionych słuchaczy.


Aberdeen Art Gallery, Cowdray Hall, Lunchtime concert, 06.02.2020

06. lutego 2020r miałam zaszczyt wystąpić w przepięknej sali koncertowej Cowdray Hall w nowo wyremontowanym muzeum Aberdeen Art Gallery. Podczas koncertu partnerowali mi: skrzypek Rafał Zambrzycki oraz pianista Jeremy Colemann. Wykonaliśmy utwory kameralne Romana Palestra, Dymitra Szostakowicza oraz G. F. Telemanna. To już mój kolejny koncert w tym przepięknym miejscu, ostatnio występowałam tam w 2010r. Cieszę się, że mogłam zaprezentować po raz pierwszy szkockiej publiczności Sonatę na 2 skrzypiec i fortepian Romana Palestra.


Międzyśrodowiskowa Konferencja Naukowa w Nałęczowie, 25.11.2019r

W dniach 23-25.11.2019 miałam zaszczyt uczestniczyć w ogólnopolskiej  Międzyśrodowiskowej Konferencji Naukowej w Nałęczowie pt. Mistrzowie, pedagodzy, nauczyciele” organizowanej przez prof. Marię Szyszkowską. Podczas konferencji zaprezentowałam referat na temat pedagogiki skrzypcowej prof. Tadeusza Wrońskiego oraz wykonałam minirecital na skrzypce solo wykonując m.in utwory G. P. Telemanna i G. Bacewicz. Już drugi raz miałam możliwość uczestnictwa w tym niezwykle twórczym i inspirującym wydarzeniu. Cieszę się, że mogłam przybliżyć postać profesora Tadeusza Wrońskiego szerszej publiczności. Na pewno wrócę jeszcze do Nałęczowa!


Napoli di Herling, koncert w Neapolu, 24.10.2019

24.10.2019 miałam zaszczyt uczestniczyć w nadzwyczajnym koncercie towarzyszącym polsko-włoskiemu festiwalowi  „Napoli di Herling” organizowanemu przez Istituto Polacco di Roma we współpracy z Dipartimento di Studi Letterari, Linguistici e Comparati – l’Università degli Studi di Napoli “L’Orientale”. Podczas  trzydniowego festiwalu poświęconego autorowi „Innego świata” i odbywającego się w roku stulecia jego urodzin, w historycznym centrum miasta miała miejsce konferencja „Europa Herlinga” oraz koncert w Domus Ars poświęcony kompozytorom związanym z pisarzem. Podczas koncertu towarzyszyli mi: skrzypek Rafał Zambrzycki oraz pianista Jakub Tchorzewski. Wspólnie wykonaliśmy utwory kameralne Romana Palestra, Karola Szymanowskiego, Mieczysława Weinberga, Ryszarda Sielickiego, Grażyny Bacewicz i Dymitra Szostakowicza. To była moja pierwsza, niezwykle inspirująca wizyta w Neapolu. Mam nadzieję, że nie ostatnia.


Nagrania koncertów skrzypcowych Joachima Kaczkowskiego z Filharmonią Lubelską

Miło mi zawiadomić, że w dniach 16-18.09.2019 dokonałam nagrania koncertów skrzypcowych i Poloneza koncertowego Joachima Kaczkowskiego, z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Lubelskiej pod batutą maestro Wojciecha Rodka. Choć czas nagrań był bardzo napięty, udało się zarejestrować cały, obszerny materiał. Mam nadzieję, że płyta z tym niezwykle wymagającym dla solisty repertuarem, ukaże się jeszcze w tym roku. Dziękuję wspaniałym muzykom orkiestry lubelskiej i jej Dyrektorowi za doskonałą współpracę. Mam nadzieję, że wkrótce zaprezentuję Kaczkowskiego na żywo, podczas koncertu symfonicznego.


Recenzja Koncertu skrzypcowego A-dur op.84 Raula Koczalskiego na portalu klasyka-podkarpacie.pl

Moja ostatnia płyta (AP0504) z koncertami Raula Koczalskiego  zyskuje pozytywne recenzje w prasie. Na portalu klasyka-podkarpacie.pl tak scharakteryzowano koncert skrzypcowy: Krążek rozpoczyna trzyczęściowy Koncert skrzypcowy A-dur op. 84. Kompozytor nie przewidział w tym utworze zbyt wielu elementów popisowych dla solisty, ale to wcale nie oznacza, że partia skrzypiec jest łatwa, a wręcz przeciwnie. Solowe skrzypce muszą się zmierzyć z wielką orkiestrą, dużo jest (szczególnie w części środkowej) zmian dynamicznych, metrum i tonacji, a trochę więcej wirtuozowskich elementów jedynie w części finałowej, w której wyraźnie słychać rytm poloneza (…)

Talent i doświadczenie Artystki przełożyły się w wykonaniu tego dzieła na szlachetną i niezwykłej urody barwę dźwięku solowych skrzypiec we wszystkich rejestrach. Pewnie dlatego solowy instrument brzmi zdecydowanie i wyraźnie zarówno na tle całej orkiestry, jak i w dialogach z grupami instrumentów smyczkowych oraz dętych.
Należy także podkreślić doskonałą współpracę solistki z orkiestrą i dyrygentem, co sprawia, że po pierwszym wysłuchaniu Koncertu skrzypcowego A-dur op. 84 Raula Koczalskiego z przyjemnością sięgamy po płytę po raz drugi, trzeci i kolejne.

Bardzo dziękuję pani Redaktor Zofii Stopińskiej za miłe słowa!

Kompletna recenza dostępna jest tutaj