„Od neoromantyzmu do postmodernizmu. Polska sonata skrzypcowa w perspektywie interpretacyjne-wykonawczej”, CUP, 2022


„Romantyczki” XIX wieczna twórczość na skrzypce i fortepian, 04.11.2022


„Muzyka w obliczu konfliktu”, Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach, 19.04.2022

W ramach solidarności z narodem ukraińskim walczącym z rosyjską agresją, przy współpracy z Domem Pracy Twórczej w Radziejowicach wzięłam udział w koncercie Muzyka w obliczu konfliktu: utwory na skrzypce i fortepian kompozytorów polskich i ukraińskich. Podczas koncertu odbyła się zbiórka na sfinansowanie instrumentów muzycznych oraz akcesoriów dla dzieci i młodzieży z Ukrainy, które straciły swoje instrumenty. W programie znalazły się następujące utwory: Valentin Silvestrov – 2 Utwory na skrzypce i fortepian, Myroslav Skoryk-Melodia, Raul Koczalski – Sonata nr 3 na skrzypce i fortepian PRAWYKONANIE, Ryszard Sielicki – Sonata na skrzypce i fortepian, Roman Palester – Taniec polski na skrzypce i fortepian. Przy fortepianie towarzyszył mi Jakub Tchorzewski.

 


Paris – Varsovie. Polscy wychowankowie Nadii Boulanger w twórczości na skrzypce i fortepian. 18. 02. 2022, UMFC

18 lutego 2022 miałam przyjemność wykonać recital w ramach serii koncertowej UMFC kameralnie. Wraz z pianistką Aleksandrą Dallali wykonałam bardzo rzadko grane utwory na skrzypce i fortepian kompozytorów, którzy mieli związek  Nadią Boulanger, legendarną kompozytorką, teoretyczką i profesorką. Podczas koncertu wykonałyśmy Sonatę nr 3 Grażyny Bacewicz, 2 kaprysy na skrzypce  i fortepian Michała Spisaka, Taniec polski Romana Palestra. Ponadto odbyło się prawykonanie Sonatiny na flet i fortepian Wojciecha Kilara w mojej transkrypcji na skrzypce. Cieszę się, że udało mi się pokazać publiczności oraz studentom tak wartościowy a niezwykle rzadko wykonywany repertuar.


Beethoven e La Forma Sonata, Włochy, 12.07.2021

12 lipca 2021 roku podczas Festiwalu Bosa Antica na Sardynii zagrałam recital na którym wykonałam sonaty na skrzypce i fortepian Ludwiga van Beethovena nr 1 i nr 3. Koncert miał odbyć się w roku ubiegłym, ale niestety nie doszedł do skutku z powodu pandemii. Na szczęście w tym roku nic nie stanęło na przeszkodzie, by w przepięknym Chiostro del Carmelo odbył się cykl koncertów prezentujący wszystkie sonaty na skrzypce i fortepian Beethovena. Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w tym niezwykle inspirującym wydarzeniu. Partnerował mi włoski pianista Giulio Biddau.


Festiwal Muzyczne Prawykonania, Płock, 27.06.2021

W czerwcu miałam zaszczyt po raz kolejny gościć w Płocku. Na zaproszenie Płockiej Orkiestry Symfonicznej wykonałam koncert skrzypcowy „Płocki” Iwony Kisiel, który został napisany specjalnie na Festiwal „Muzyczne Prawykonania”. To już kolejne prawykonanie utworu symfonicznego kompozytorki, w którym miałam przyjemność uczestniczyć.  Koncert odbył się w  Bazylice Katedralnej w Płocku. Orkiestrę poprowadziła dyrygentka młodego pokolenia, Justyna Kwarcińska.


Powrót na kursy Bosa Antica we Włoszech, 09-14.07.2021

Bardzo się cieszę, że po roku przerwy, spowodowanej przez pandemię, będę mogła mieć zaszczyt i przyjemność ponownie wykładać na Międzynarodowych Kursach Muzycznych „Bosa Antica” we Włoszech. To kursy z wieloletnią tradycją, w których uczestniczę od samego początku ich powstania. Przez kursy przewinęło się wielu polskich uczniów i studentów, którzy zawsze bardzo ciepło wspominają pobyt na Sardynii. To niezwykłe muzyczne wydarzenie jest okazją spotkania wielu ciekawych ludzi, znakomitych muzyków, zwiedzania, intensywnej pracy ale też odpoczynku nad morzem. Bosa to malownicza miejscowość na północy Sardynii. W miasteczku znajduje się wiele klimatycznych miejsc, gdzie odbywają się koncerty, także w nocy! W tym roku organizatorzy przewidują przeniesiony z roku ubiegłego maraton Beethovenowski. Serdecznie zapraszam!


Warsaw Camerata a’la carte!

Obecnie artyści przeżywają trudny czas, koncerty prawie się nie odbywają, nie można wpuszczać na nie publiczności. Na szczęście mamy możliwość nagrywania koncertów i ich udostępniania za pośrednictwem sieci. Tak było w przypadku koncertu z cyklu Warsaw Camerata ale carte. Koncert miał odbyć się pierwotnie w trzech lokalizacjach, ale udało się go uratować, nagrać w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach i udostępnić za pomocą serwisu youtube.

Koncert na skrzypce i fortepian „Hollywoodzki” Iwony Kisiel, dyr. Paweł Kos-Nowicki,

online, obejrzeć go można pod tym adresem:

https://youtube.com/watch v=ZNOQJ4tcyAg&fbclid=IwAR0VBF2YgXZ8dG5JXPMzwSjGLLNwtHzURNYO1MR66SSpToSKTWc-URjLRbc


Międzynarodowa sesja naukowa, Akademia Muzyczna w Gdańsku, 14-15 listopad 2020

14 listopada miałam przyjemność wystąpić z prelekcją na Międzynarodowej sesji naukowej „Z zapomnianych kart polskiej kameralistyki” organizowanej przez Akademię Muzyczną w Gdańsku. Wykłady oraz koncerty zostały przeniesione do sieci, obejrzeć je można na stronie internetowej AM w Gdańsku. Na konferencji zaprezentowano wiele niezwykle interesujących wykładów o szerokim spektrum tematycznym, doskonale przygotowanych i frapujących. Ja opowiadałam o miniaturach skrzypcowych Zygmunta Stojowskiego, gdyż są one najrzadziej grywane z całego repertuaru skrzypcowego tego kompozytora. Myślę, że warto zaprezentować je szerszej publiczności. Zapraszam do oglądania i słuchania.


Sonata na skrzypce i fortepian Ryszarda Sielickiego

Bardzo miło jest mi zawiadomić, że po kilku latach starań nakładem Chopin University Press ukazała się Sonata na skrzypce i fortepian Ryszarda Sielickiego. Odkąd odkryłam utwory Sielickiego stałam się ich propagatorką i wielbicielką. Uważam, że powinny powrócić do repertuaru skrzypków polskich, gdyż są to niezwykle wartościowe pozycje. Po rejestracji utworów skrzypcowych Sielickiego na płycie CD (AP0397) przyszła pora na wydanie jego twórczości skrzypcowej i opracowaniu partii skrzypiec. Cieszę się niezmiernie, że udało mi się doprowadzić do końca proces wydawniczy, za który byłam częściowo odpowiedzialna, jako kierownik projektu. Zachęcam Państwa do zapoznania się z tą wartościową publikacją. Nuty można kupić w księgarni internetowej Chopin University Press: http://www.efryderyk.pl/skrzypce/391-sonata-r-sielicki-9790801518804.html