Zapomniana muzyka polska, 30.11.2018

Bardzo się cieszę, że będę mieć zaszczyt i przyjemność dokonać polskiego prawykonania koncertu skrzypcowego h-moll op.85 Raula Koczalskiego w Filharmonii Lubelskiej 30.11.2018r. Towarzyszyć mi będzie Orkiestra Symfoniczna tejże filharmonii pod dyr.  Wojciecha Rodka. Koncertowi towarzyszyć będzie rejestracja koncertu na płytę CD. Wszystkich melomanów z Lublina serdecznie zapraszam na ten koncert!


Ogólnopolska konferencja naukowo-artystyczna „Polska sonata skrzypcowa: geneza, interpretacja, recepcja”,15-17.11.2018

Bardzo serdecznie zapraszam na ogólnopolską konferencja naukowo-artystyczną „Polska sonata skrzypcowa: geneza, interpretacja, recepcja”, której jestem organizatorem. Konferencja odbędzie się w dniach 15-17.11.2018 w UMFC. Podczas konferencji odbędą się wykłady, panele dyskusyjne, prezentacje i koncerty. Do udziału w koncertach zaproszeni są pedagodzy i studenci UMFC oraz goście z innych ośrodków muzycznych w Polsce. Celem konferencji jest kontynuacja prowadzonych Katedrę Instrumentów Smyczkowych prezentacji zagadnień związanych z polskim repertuarem skrzypcowym. Konferencja stanowić będzie naukową platformę wymiany poglądów, doświadczeń, praktycznych działań, przyczyniając się do podniesienia jakości kształcenia zarówno w dziedzinie wiolinistyki jak i kameralistyki. To pierwsze tego typu wydarzenie od wielu lat organizowane przez Katedrę Instrumentów Smyczkowych UMFC. Cieszę się, że mogłam być jego pomysłodawcą i realizatorem.


4 prawykonania

Miło mi zawiadomić, że w mijającym sezonie artystycznym miałam zaszczyt dokonać 5 prawykonań utworów na skrzypce z fortepianem oraz na kwartet skrzypcowy. Były to: Mazurek Jankiela Ryszarda Sielickiego na skrzypce i fortepian, 2 utwory Iwony Kisiel- Scherzo for Aga na skrzypce i fortepian oraz Migotanie na 4 skrzypiec napisane specjalnie dla zespołu Violinofonica. Ponadto Esperienza a quarto violini Krystyny Mazurek i Ciemna Nocka Ciemna Weroniki Olbrot na 4 skrzypiec. Ciesze się, że mogłam zainspirować młodych kompozytorów do tworzenia nowego i interesującego repertuaru skrzypcowego. Ponadto Ciemna Nocka Ciemna Weroniki Olbrot oraz Migotanie Iwony Kisiel miały również prawykonanie we Włoszech podczas XI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej Bosa Antica (14.07.2018).


Recital na XI Festival Internazionale di Musica da Camera

10 lipca 2018r. miałam zaszczyt wystąpić na koncercie Progetto Bach, podczas XI Festival Internazionale di Musica da Camera w Bosie we Włoszech. Wraz z moją studentką Kingą Zlot, wykonałam recital skrzypcowy  w przepięknym średniowiecznym kościele San Pietro na obrzeżach miasta Bosy. W programie znalazły się arcydzieła literatury na skrzypce solo oraz na dwoje skrzypiec m.in. J. S. Bacha, G. F. Telemana, H. Wieniawskiego czy G. Bacewicz. Było to dla mnie niezapomniane przeżycie artystyczne i mam nadzieję, że jeszcze wiele koncertów solowych przede mną.


Trzy kursy skrzypcowe

Miło mi poinformować, że w miesiącach letnich miałam zaszczyt uczestniczyć jako pedagog na trzech renomowanych kursach muzycznych. W lipcu (09-15.07) prowadziłam klasę na kursie Bosa Antica we Włoszech (www.corsibosaantica.it) oraz Międzynarodowych Kursach Muzycznych im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie (15-27.07, www.kursymuzyczne.pl). To najstarszy kurs mistrzowski w Polsce, dlatego czuję się zaszczycona, że już po raz trzeci mogłam brać w nim udział. Na obu kursach zagrałam również recitale skrzypcowe.

W sierpniu natomiast już po raz drugi miałam możliwość współpracować z XIX Kursem i Festiwalem Chopin-Górecki organizowanym przez UMFC (13-22.08, www.chg.chopin.edu.pl). Pracowałam tam ze studentami z Korei Południowej, Polski i Rosji.

Na wszystkich kursach spotkałam wielu utalentowanych młodych skrzypków, wspaniałe dzieci i młodzież, przepełnione pasją do grania i chęcią zdobywania nowych artystycznych wrażeń. Dla mnie osobiście każdy kurs stanowi niezwykle inspirujące doświadczenie muzyczne i stanowi motywację do dalszej pracy. Dlatego ciszę się z tych intensywnych dni i dziękuję organizatorom za zaufanie i zaproszenie.


Koncert podczas Nocy Muzeów w Salonie Muzycznym Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu

19. maja miałam przyjemność wystąpić podczas Nocy Muzeów w Salonie im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu. Wraz z pianistką Ewą Skardowską oraz moimi studentkami Kingą Zlot i Eunhye Jo zaprezentowałyśmy ciekawe, lecz mniej znane polskie miniatury skrzypcowe. Nie zabrakło również utworów Feliksa Nowowiejskiego. Koncert spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem. Dziękujemy za zaproszenie!


Zapraszam na koncert do Oranżerii Kultury

Już za tydzień, 14.maja wystąpię wraz z pianistką Agnieszką Panasiuk oraz klarnecistą Dominikiem Jastrzębskim w Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim. Wykonamy repertuar polski, utwory F. Chopina, H. Wieniawskiego, F. Nowowiejskiego, W. Kilara i inne. Ciekawy repertuar w przepięknym wnętrzu Oranżerii. Serdecznie zapraszam!


Violinofonica w Salonie Muzycznym w Suwałkach

24.02.2018 roku mój zespół Violinofonica wystąpił w Saloniku Muzycznym w Suwałkach. Salon prowadzi p. Alicja Roszkowska, dyrektorka i założycielka fundacji Art-S.O.S, której bardzo dziękujemy za zaproszenie na koncert.

Oto krótka relacja z koncertu: „W pierwszej części koncertu Agnieszka Marucha i jej studentki zaprosiły publiczność do zapoznania się z twórczością G. P. Telemanna i jego Koncertem na 4 skrzypiec D-dur. W ubiegłym roku świętowaliśmy 250. rocznicę śmierci kompozytora, który napisał ponad 3 tys. utworów, a gdy w latach 1704-1708 przebywał na dworze  hr. Promnitza w Żarach, zachwycił się polską tradycją ludową. Utwór na czworo skrzypiec jest wynikiem tej fascynacji. W programie koncertu znalazły się także kompozycje F. Dancla – Arrival, Return; J. Donta – Kwartet na 4 skrzypiec E-dur, prezentujący możliwości wykorzystania tego instrumentu. Artystki zagrały także W. Lutosławskiego Cztery melodie śląskie, aby na koniec zachwycić publiczność melodiami koreańskimi: Blue Bird, Doraji, Arirang. ” Pełna relacja z koncertu znajduje się na stronie: niebywałesuwałki


Violinofonica na rozdaniu Nagród im. Ryszarda Kapuścińskiego

Serdecznie zapraszam na występ kwartetu skrzypcowego Violinofonica podczas uroczystości rozdania Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego w 11 rocznicę śmierci pisarza. Kwartet założyłam wraz z moimi studentkami-skrzypaczkami, aby miały możliwość zdobywania doświadczenia scenicznego. Wraz ze mną wystąpią: Kinga Zlot, Ayong Heo i Sumin Gwon. Wykonamy utwory na 4. skrzypiec Telemanna, Donta i Lutoslawskiego.


„Przy muzyce o sporcie”, audycja live, Polskie Radio PR 1, 14.01.2018, godz. 19

Bardzo dziękuję za zaproszenie do audycji PR pr 1 „Przy muzyce o sporcie”. Wraz z moimi studentkami wykonałam kilka tradycyjnych pieśni koreańskich w opracowaniu Han Ki Kima na kwartet smyczkowy. Dzieliłam się również  moimi wrażeniami z rocznego pobytu w Korei Południowej. Audycję poprowadził Cezary Gurjew, a o zbliżającej się olimpiadzie opowiadała szefowa polskiej misji olimpijskiej, Marzena Koszewska.