Nagrania koncertów skrzypcowych Joachima Kaczkowskiego z Filharmonią Lubelską

Miło mi zawiadomić, że w dniach 16-18.09.2019 dokonałam nagrania koncertów skrzypcowych i Poloneza koncertowego Joachima Kaczkowskiego, z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Lubelskiej pod batutą maestro Wojciecha Rodka. Choć czas nagrań był bardzo napięty, udało się zarejestrować cały, obszerny materiał. Mam nadzieję, że płyta z tym niezwykle wymagającym dla solisty repertuarem, ukaże się jeszcze w tym roku. Dziękuję wspaniałym muzykom orkiestry lubelskiej i jej Dyrektorowi za doskonałą współpracę. Mam nadzieję, że wkrótce zaprezentuję Kaczkowskiego na żywo, podczas koncertu symfonicznego.


Recenzja Koncertu skrzypcowego A-dur op.84 Raula Koczalskiego na portalu klasyka-podkarpacie.pl

Moja ostatnia płyta (AP0504) z koncertami Raula Koczalskiego  zyskuje pozytywne recenzje w prasie. Na portalu klasyka-podkarpacie.pl tak scharakteryzowano koncert skrzypcowy: Krążek rozpoczyna trzyczęściowy Koncert skrzypcowy A-dur op. 84. Kompozytor nie przewidział w tym utworze zbyt wielu elementów popisowych dla solisty, ale to wcale nie oznacza, że partia skrzypiec jest łatwa, a wręcz przeciwnie. Solowe skrzypce muszą się zmierzyć z wielką orkiestrą, dużo jest (szczególnie w części środkowej) zmian dynamicznych, metrum i tonacji, a trochę więcej wirtuozowskich elementów jedynie w części finałowej, w której wyraźnie słychać rytm poloneza (…)

Talent i doświadczenie Artystki przełożyły się w wykonaniu tego dzieła na szlachetną i niezwykłej urody barwę dźwięku solowych skrzypiec we wszystkich rejestrach. Pewnie dlatego solowy instrument brzmi zdecydowanie i wyraźnie zarówno na tle całej orkiestry, jak i w dialogach z grupami instrumentów smyczkowych oraz dętych.
Należy także podkreślić doskonałą współpracę solistki z orkiestrą i dyrygentem, co sprawia, że po pierwszym wysłuchaniu Koncertu skrzypcowego A-dur op. 84 Raula Koczalskiego z przyjemnością sięgamy po płytę po raz drugi, trzeci i kolejne.

Bardzo dziękuję pani Redaktor Zofii Stopińskiej za miłe słowa!

Kompletna recenza dostępna jest tutaj

 


Koncert na Festiwalu w Oristano, Włochy, 12.07.2019

Bardzo się cieszę, że wspólnie z moją studentką Kingą Zlot będę miała możliwość zaprezentowania ciekawego programu, złożonego głównie z muzyki polskiej na Festiwalu w Oristano. Choć wielokrotnie występowałam w różnych zakątkach Sardynii w Oristano zagram po raz pierwszy. W programie znajdą się utwory na skrzypce solo oraz duety G. F. Telemanna, G. Bacewicz, J.B de Bousmortier oraz premierowe utwory kompozytorów polskich: Edwarda Sielickiego oraz Weroniki Olbrot. Zapraszam!


21.06.2019, Violinofonica w Planetarium

21.czerwcaa o godz. 19.00 zapraszam na piękny i niezwykły koncert do Planetarium w Centrum Nauki Kopernik. Wraz z zespołem Violinofonica wykonam program na 4 skrzypiec od baroku do współczesności. Podczas koncertu przedstawimy dwa prawykonania utworów kompozytorów polskich. Muzyce towarzyszyć będą wizualizacje gwiazd. To będzie niezwykłe przeżycie artystyczne działające na wszystkie zmysły.


Warsztaty skrzypcowe „I solo i tutti”, POSM I st. nr 1 w Poznaniu, 02.03.2019

W sobotę, 02.marca miałam przyjemność poprowadzić warsztaty dla uczniów klas I-III organizowane przez POSM 1 st. w Poznaniu. Warsztaty zorganizowane zostały przy współpracy z CEA przez panią dyrektor POSM I st. nr 1, mgr A. Nowak oraz wicedyrektor mgr E. Szyszkę. Podczas warsztatów poprowadziłam zajęcia indywidualne oraz grupowe. Było to dla mnie niezwykle inspirujące doświadczenie, gdyż bardzo lubię pracę z dziećmi. Wszyscy młodzi skrzypkowie byli bardzo zaangażowani w projekt i niezwykle przejęci:-) Dziękuję za zaproszenie i gratuluję serdecznie wszystkim uczestnikom.


Kwartet skrzypcowy Violinofonica w NOSPR, 13.02.2019

Kwartet skrzypcowy Violinofonica 13.02.2019 roku wystąpił w sali kameralnej NOSPR w serii koncertowej z cyklu „Środa Młodych”. Koncert ten był zarówno dla mnie, jak i dla pozostałych członków zespołu ogromnym zaszczytem i niezwykle ciekawym doświadczeniem artystycznym. Sala kameralna NOSPR to wspaniałe miejsce, idealne by kreować razem muzyczne przestrzenie. Zarówno prowadzenie koncertu, opieka artystyczna, akustyka sali jak i publiczność-były na najwyższym poziomie. Cieszę się, że mogłam być częścią tego projektu i mam nadzieję, że jeszcze kiedyś powrócę do NOSPR-u.


Trio Galant gra utwory Iwony Kisiel, 28.01.2019

Serdecznie zapraszam na koncert monograficzny mojej przyjaciółki, znakomitej kompozytorki młodego pokolenia Iwony Kisiel. Koncert odbędzie się w Pałacu Staszica, w serii koncertowej PAN Chopin, 28.01.2019. W programie zaprezentujemy utwory na zróżnicowane składy kameralne-od duetu po kwartet, oraz przepiękne pieśni do słów poezji B. Leśmiana i Z Herberta. Solistką będzie znakomita sopranistka Joanna Freszel.


Zapomniana muzyka polska, 30.11.2018

Bardzo się cieszę, że będę mieć zaszczyt i przyjemność dokonać polskiego prawykonania koncertu skrzypcowego h-moll op.85 Raula Koczalskiego w Filharmonii Lubelskiej 30.11.2018r. Towarzyszyć mi będzie Orkiestra Symfoniczna tejże filharmonii pod dyr.  Wojciecha Rodka. Koncertowi towarzyszyć będzie rejestracja koncertu na płytę CD. Wszystkich melomanów z Lublina serdecznie zapraszam na ten koncert!


Ogólnopolska konferencja naukowo-artystyczna „Polska sonata skrzypcowa: geneza, interpretacja, recepcja”,15-17.11.2018

Bardzo serdecznie zapraszam na ogólnopolską konferencja naukowo-artystyczną „Polska sonata skrzypcowa: geneza, interpretacja, recepcja”, której jestem organizatorem. Konferencja odbędzie się w dniach 15-17.11.2018 w UMFC. Podczas konferencji odbędą się wykłady, panele dyskusyjne, prezentacje i koncerty. Do udziału w koncertach zaproszeni są pedagodzy i studenci UMFC oraz goście z innych ośrodków muzycznych w Polsce. Celem konferencji jest kontynuacja prowadzonych Katedrę Instrumentów Smyczkowych prezentacji zagadnień związanych z polskim repertuarem skrzypcowym. Konferencja stanowić będzie naukową platformę wymiany poglądów, doświadczeń, praktycznych działań, przyczyniając się do podniesienia jakości kształcenia zarówno w dziedzinie wiolinistyki jak i kameralistyki. To pierwsze tego typu wydarzenie od wielu lat organizowane przez Katedrę Instrumentów Smyczkowych UMFC. Cieszę się, że mogłam być jego pomysłodawcą i realizatorem.


4 prawykonania

Miło mi zawiadomić, że w mijającym sezonie artystycznym miałam zaszczyt dokonać 5 prawykonań utworów na skrzypce z fortepianem oraz na kwartet skrzypcowy. Były to: Mazurek Jankiela Ryszarda Sielickiego na skrzypce i fortepian, 2 utwory Iwony Kisiel- Scherzo for Aga na skrzypce i fortepian oraz Migotanie na 4 skrzypiec napisane specjalnie dla zespołu Violinofonica. Ponadto Esperienza a quarto violini Krystyny Mazurek i Ciemna Nocka Ciemna Weroniki Olbrot na 4 skrzypiec. Ciesze się, że mogłam zainspirować młodych kompozytorów do tworzenia nowego i interesującego repertuaru skrzypcowego. Ponadto Ciemna Nocka Ciemna Weroniki Olbrot oraz Migotanie Iwony Kisiel miały również prawykonanie we Włoszech podczas XI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej Bosa Antica (14.07.2018).