Powrót na kursy Bosa Antica we Włoszech, 09-14.07.2021

Bardzo się cieszę, że po roku przerwy, spowodowanej przez pandemię, będę mogła mieć zaszczyt i przyjemność ponownie wykładać na Międzynarodowych Kursach Muzycznych „Bosa Antica” we Włoszech. To kursy z wieloletnią tradycją, w których uczestniczę od samego początku ich powstania. Przez kursy przewinęło się wielu polskich uczniów i studentów, którzy zawsze bardzo ciepło wspominają pobyt na Sardynii. To niezwykłe muzyczne wydarzenie jest okazją spotkania wielu ciekawych ludzi, znakomitych muzyków, zwiedzania, intensywnej pracy ale też odpoczynku nad morzem. Bosa to malownicza miejscowość na północy Sardynii. W miasteczku znajduje się wiele klimatycznych miejsc, gdzie odbywają się koncerty, także w nocy! W tym roku organizatorzy przewidują przeniesiony z roku ubiegłego maraton Beethovenowski. Serdecznie zapraszam!


Warsaw Camerata a’la carte!

Obecnie artyści przeżywają trudny czas, koncerty prawie się nie odbywają, nie można wpuszczać na nie publiczności. Na szczęście mamy możliwość nagrywania koncertów i ich udostępniania za pośrednictwem sieci. Tak było w przypadku koncertu z cyklu Warsaw Camerata ale carte. Koncert miał odbyć się pierwotnie w trzech lokalizacjach, ale udało się go uratować, nagrać w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach i udostępnić za pomocą serwisu youtube.

Koncert na skrzypce i fortepian „Hollywoodzki” Iwony Kisiel, dyr. Paweł Kos-Nowicki,

online, obejrzeć go można pod tym adresem:

https://youtube.com/watch v=ZNOQJ4tcyAg&fbclid=IwAR0VBF2YgXZ8dG5JXPMzwSjGLLNwtHzURNYO1MR66SSpToSKTWc-URjLRbc


Międzynarodowa sesja naukowa, Akademia Muzyczna w Gdańsku, 14-15 listopad 2020

14 listopada miałam przyjemność wystąpić z prelekcją na Międzynarodowej sesji naukowej „Z zapomnianych kart polskiej kameralistyki” organizowanej przez Akademię Muzyczną w Gdańsku. Wykłady oraz koncerty zostały przeniesione do sieci, obejrzeć je można na stronie internetowej AM w Gdańsku. Na konferencji zaprezentowano wiele niezwykle interesujących wykładów o szerokim spektrum tematycznym, doskonale przygotowanych i frapujących. Ja opowiadałam o miniaturach skrzypcowych Zygmunta Stojowskiego, gdyż są one najrzadziej grywane z całego repertuaru skrzypcowego tego kompozytora. Myślę, że warto zaprezentować je szerszej publiczności. Zapraszam do oglądania i słuchania.


Sonata na skrzypce i fortepian Ryszarda Sielickiego

Bardzo miło jest mi zawiadomić, że po kilku latach starań nakładem Chopin University Press ukazała się Sonata na skrzypce i fortepian Ryszarda Sielickiego. Odkąd odkryłam utwory Sielickiego stałam się ich propagatorką i wielbicielką. Uważam, że powinny powrócić do repertuaru skrzypków polskich, gdyż są to niezwykle wartościowe pozycje. Po rejestracji utworów skrzypcowych Sielickiego na płycie CD (AP0397) przyszła pora na wydanie jego twórczości skrzypcowej i opracowaniu partii skrzypiec. Cieszę się niezmiernie, że udało mi się doprowadzić do końca proces wydawniczy, za który byłam częściowo odpowiedzialna, jako kierownik projektu. Zachęcam Państwa do zapoznania się z tą wartościową publikacją. Nuty można kupić w księgarni internetowej Chopin University Press: http://www.efryderyk.pl/skrzypce/391-sonata-r-sielicki-9790801518804.html


Konferencja artystyczno-naukowa „Piano connections”, 24-25.10.2020, UMFC

W dniach 24-25.10.2020 odbyła się konferencja artystyczo-naukowa on-line organizowana przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina. Konferencja stanowiła płaszczyznę spotkania wykonawców utworów kameralnych na składy mieszane, tj, fortepian i smyczki i/lub instrumenty dęte i/lub śpiew, reprezentujących różne muzyczne środowiska akademickie. Tematyka konferencji poświęcona była formacjom większym od duetu, charakteryzującym się zestawieniem przynajmniej trzech różnych barw dźwiękowych, np. fortepianowej, smyczkowej/strunowej i dętej, a także śpiewu. Celem artystycznym konferencji było wykonawstwo literatury na nietypowe składy wykonawcze, wg. ww. koncepcji i popularyzacja utworów kameralnych na składy różne; zaś celem naukowym omówienie zagadnień związanych z treścią, ideą artystyczną i wykonawstwem utworów, w których użyte jest rzadziej stosowane instrumentarium, a także zagadnień dotyczących kameralistyki fortepianowej i filozofii muzyki. Podczas konferencji miałam przyjemność wygłoszenia wykładu naukowego pt”Mariaż muzyki francuskiej i amerykańskiej w kwintecie Winter Pages (1981r.) Neda Rorema”. Wykład dostępny jest online na platformie youtube: https://www.youtube.com/watch?v=TjYmAAb5A6M


Muzyka na Politechnice, Sassari, Włochy, 30.08.2020

30 sierpnia 2020 miałam przyjemność zaprezentować włoskiej publiczności przepiękny koncert promujący muzykę polską. Towarzyszyli mi skrzypek Rafał Zambrzycki oraz pianista Jakub Tchorzewski. Program koncertu skupiał się wokół sylwetki Romana Palestra oraz kompozytorów z nim związanych: Ryszarda Sielickiego, Luigi Dellapicola i in. Do ostatniej chwili koncert stał pod znakiem zapytania, nie było pewne, czy uda się dotrzeć za granicę, czy nie będzie kolejnych obostrzeń w Polsce i we Włoszech. Szczęśliwie, udało nam się przylecieć do Sassari, a organizatorzy zadbali o to, by było bezpiecznie. Koncert odbył się na wolnym powietrzu, publiczność i pogoda dopisała. Wydarzenie zostało współfinansowane przez MKIDN (program „Niepodległa”) oraz stowarzyszenie „Inter Artes”.


Pierwszy koncert w „nowej rzeczywistości”.

Miło mi zawiadomić, że po długiej przerwie, 29.07.2020 wróciłam znów do grania koncertów na żywo. Wspaniale jest mieć kontakt z publicznością, występować, czuć energię i wsparcie płynącą od słuchaczy! Bardzo mi tego brakowało i cieszę się ogromnie, że udało mi się wystąpić w Łańcucie, podczas Kursów Muzycznym im. Zenona Brzewskiego, w miejscu bardzo dla mnie ważnym. Zagrałam recital z cyklu „Mistrz i Uczeń” a moim muzycznym partnerem był pianista Grzegorz Skrobiński. Wykonaliśmy utwory L. van Beethovena, J. Brahmsa oraz F. Kreislera. Niniejszym sezon koncertowy uznaję ponownie za otwarty:-)


Międzynarodowe Kursy Muzyczne w Łańcucie 2020

Bardzo się cieszę, że pomimo pandemii i trudnych warunków organizacyjnych, kursy w Łańcucie, gdzie będę uczestniczyć jako pedagog już piąty raz, odbędą się na żywo! Praca zdalna niewątpliwie ma swoje zalety i stanowi ratunek w sytuacji, gdy nie można pracować w sposób stacjonarny, ale moim zdaniem, nie jest w stanie zastąpić prawdziwego, żywego kontaktu z uczniem. Dlatego już nie mogę się doczekać kursów w Łańcucie i pracy z młodymi skrzypkami. Na żywo! Serdecznie zapraszam wszystkich chętnych do wzięcia udziału w tym wspaniałym muzycznym wydarzeniu. Będą lekcje, koncerty i inne ciekawe aktywności. Do zobaczenia!


Najpiękniejsza polska miniatura skrzypcowa , UMFC, 04.03.2020r.

Serdecznie zapraszam na koncert z cyklu „Środa na UMFC”, który wykonam wspólnie z pianistką Ewą Skardowską 04.03.2020r. W programie znajdą się zarówno znane jak i rzadko wykonywane miniatury skrzypcowe kompozytorów polskich XIX i XX w. Z każdą z nich łączy mnie szczególna więź. Program jest przystępny i przyjemny do słuchania nawet dla mniej wyrobionych słuchaczy.


Aberdeen Art Gallery, Cowdray Hall, Lunchtime concert, 06.02.2020

06. lutego 2020r miałam zaszczyt wystąpić w przepięknej sali koncertowej Cowdray Hall w nowo wyremontowanym muzeum Aberdeen Art Gallery. Podczas koncertu partnerowali mi: skrzypek Rafał Zambrzycki oraz pianista Jeremy Colemann. Wykonaliśmy utwory kameralne Romana Palestra, Dymitra Szostakowicza oraz G. F. Telemanna. To już mój kolejny koncert w tym przepięknym miejscu, ostatnio występowałam tam w 2010r. Cieszę się, że mogłam zaprezentować po raz pierwszy szkockiej publiczności Sonatę na 2 skrzypiec i fortepian Romana Palestra.