Agnieszka Marucha – laureatka międzynarodowych konkursów skrzypcowych, solistka, kameralistka, pedagog oraz koncertmistrz renomowanych zespołów muzycznych. Założycielka kwartetu skrzypcowego Violinofonica. Adiunkt na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 2013-2014 prowadziła klasę skrzypiec jako profesor gościnny w Keimyung University w Daegu, Korea Pld. Od wielu lat propaguje muzykę polską w kraju i za granicą. Jest muzykiem wszechstronnym, dysponuje szerokim repertuarem skrzypcowym, wykonuje kompozycje wszystkich epok. W czerwcu 2014 r. skrzypaczka otrzymała tytuł doktora habilitowanego z zakresu instrumentalistyki na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.

W latach 2011-2017 była prymariuszem Opium String Quartet, z którym  otrzymała nagrodę „Fryderyk 2014″ w kategorii muzyka współczesna za płytę „Chagall for Strings”. Regularnie wykłada na letnich kursach muzycznych Bosa Antica (Włochy) oraz Chopin-Górecki Music Camp (Warszawa, UMFC). W 2015 r. rozpoczęła współpracę z Międzynarodowymi Kursami Muzycznymi im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie, gdzie prowadzi klasę skrzypiec. W ubiegłych latach prowadziła lekcje otwarte i wykłady w Chinach, Szkocji, Brunei, Włoszech i Danii. W latach 2009-2010 była koncertmistrzem zespołów Danish Chamber Players oraz Storstrom Symphony Orchestra.

Jako członek Opium String Quartet, Galant Trio oraz Trio Ardito nagrała 9 autorskich płyt dla wytwórni DUX, CD Accord i Acte Prealable. 7 z nich to światowe premiery fonograficzne. Nagrana w 2009r. solowa płyta z utworami skrzypcowymi Zygmunta Stojowskiego została bardzo dobrze przyjęta przez środowisko muzyczne w Polsce i za granicą, otrzymując entuzjastyczną recenzję opiniotwórczego miesięcznika brytyjskiego Gramophone. Kolejna płyta artystki, nad którą honorowy patronat artystyczny objął Ambasador Szwajcarii w Polsce, zawierała utwory kameralne szwajcarskiego kompozytora Hansa Hubera (AP0266). Najnowsze nagranie to premierowa rejestracja utworów solowych i kameralnych Ryszarda Sielickiego (AP0397).

Agnieszka Marucha pochodzi z warszawskiej rodziny o tradycjach artystycznych. W 2008 r. została absolwentką Studiów Doktoranckich w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (promotor: prof. Jan Stanienda). Jest absolwentką Hochschule der Künste w Bernie w pod kierunkiem prof. Moniki Urbaniak (Solistendiplom, 2005r.). Ukończyła z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Mirosława Ławrynowicza oraz Nederlandse Hogeschool voor Musiek w Maastricht w klasie prof. Roberta Szredera. Była również studentką Schola Cantorum Basiliensis w klasie skrzypiec barokowych prof. Chiary Banchini (2008 r.).

Agnieszka Marucha jest laureatką wielu konkursów krajowych i międzynarodowych. Zdobyła m.in.: I nagrodę na Ogólnopolskich Przesłuchaniach w Elblągu, wyróżnienie oraz Nagrodę Specjalną na VI Ogólnopolskim Konkursie im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu, III nagrodę na V Międzynarodowym Konkursie im K. Szymanowskiego w Łodzi. Dwukrotnie otrzymała nagrodę Studienpreis na Kiefer Hablitzel Stifftung Wettbewerb w Bernie. W latach 1998-2007 wraz z pianistą Wojciechem Jasińskim współtworzyła zespół „Polish Duo”. Duet ten otrzymał I miejsce, oraz szereg nagród specjalnych na I Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej w Zakopanem w 1998 roku, oraz II nagrodę i nagrodę specjalną fundacji „Gaudeamus” na VI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Współczesnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Artystka koncertowała w większości krajów europejskich oraz Azji. Brała udział w wielu renomowanych festiwalach muzycznych (m.in MITO w Turynie). Występowała m.in. z orkiestrami: Berner Symphony Orchester, Anglian Chamber Players, Filharmonie Aurora, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej im. F. Chopina, Orkiestrą Międzynarodowych Kursów Muzycznych w Łańcucie oraz z większością filharmonii krajowych. Skrzypaczka ponadto dokonała wielu nagrań radiowych i telewizyjnych. Jako członek Ensemble Modern występowała na największych salach europejskich, mi.in w Fiharmonii Berlińskiej, Festspielhaus w Baden Baden, Alte Oper we Frankfurcie, Concertgebouw w Amsterdamie oraz Salle Pleyel w Paryżu. Wspópracowała z dyrygentami: Pierrem Boulezem, Peterem Eotvosem, Paavo Jarvi i in. Agnieszka Marucha posiada w swym repertuarze utwory kompozytorów młodego pokolenia jej dedykowanych.

Skrzypaczka była stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Ministra Kultury, Prezesa Rady Ministrów, stypendium Horsta Flock’a, „Fundacji Kultury”, szwajcarskiej fundacji „Stiftung Lyra”, Hochschule fur Musik und Theater Bern, stypendium rządu szwajcarskiego ESKAS oraz stypendium Kiefer Hablitzel Stiftung.

Od kilku lat prowadzi blog o tematyce muzycznej www.agamarucha.blogspot.com. Jest autorką licznych publikacji z dziedziny wiolinistyki i muzykologii.

Stypendia

 • 2009: Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 • 2006: Kiefer Hablitzel Stypendium

 • 2005: Kiefer Hablitzel Stypendium

 • 2003, 2004: Stypendium Rządu Szwajcarskiego- ESKAS

 • 2002: Stypendium szwajcarskiej fundacji bankowej „Stiftung Lyra”

 • 2002: Stypendium Fundacji Kultury

 • 2001: Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 • 1999: Stypendium ufundowane przez Horsta Flock’a

 • 1993-1998: Stypendium Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci

 • 1997, 1998: Stypendium Ministra Kultury i Sztuki

 • 1997: Stypendium Prezesa Rady Ministrów

Nagrody

 • 2014: Nagroda Akademii Fonograficznej FRYDERYK za płytę Chagall for Strings

 • 2005, 2006: Ogólnoszwajcarski Konkurs Stypendialny Kiefer Hablitzel, Bern – Studien Preis

 • 2002: VI Międzynarodowy Konkurs Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego, Kraków – II nagroda (w kategorii duet), Nagroda specjalna fundacji „Gaudeamus” za najlepsze wykonanie utworu kompozytora holenderskiego

 • 2001: V Międzynarodowy Konkurs im. K. Szymanowskiego, Łódź – III miejsce

 • 1999: Międzynarodowy Konkurs im. Pierre Lantier, Paryż – wyróżnienie

 • 1999: VI Ogólnopolski Konkurs Skrzypków im. Zdzisława Jahnkego, Poznań – udział w finale i wyróżnienie, Nagroda Specjalna Rektora Akademii Muzycznej w Katowicach

 • 1998: I Ogólnopolski Konkurs Muzyki Kameralnej, Zakopane – I miejsce (w kategorii duet: skrzypce -fortepian), nagroda Ministra Kultury i Sztuki, nagroda Instytutu Polskiego w Rzymie

 • 1997: Ogólnopolskie Przesłuchania Uczniów Klas Skrzypiec i Altówki, Elbląg – I miejsce

 • 1997: VII Międzynarodowy Konkurs Młodych Skrzypków, Lublin – Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora współczesnego

 • 1996: Ogólnopolski Konkurs Młodych Skrzypków im. S. Serwaczyńskiego, Lublin – IV miejsce

 • 1995: Ogólnopolski Konkurs Smyczkowych Zespołów Kameralnych im. G. Bacewicz, Łódź – II miejsce, Nagroda Specjalna

Publikacje

 • 2013: „Późnoromantyczne sonaty i miniatury Hansa Hubera. Studium analityczno-wykonawcze wybranych utworów”, UMFC, Warszawa 2013

 • 2013: Edycja partii skrzypiec utworu Salve Regina na skrzypce i organy Naji Hakima, Schott, 2013 (VLB 176, ISMN 979-0-001-19224-8)

 • 2008-2014: ponad 50 artykułów, wywiadów oraz recenzji dot. muzyki klasycznej opublikowanych w polskiej prasie.

 

Agnieszka Marucha,”Późnoromantyczne sonaty i miniatury Hansa Hubera. Studium analityczno-wykonawcze wybranych utworów”, UMFC, Warszawa 2013